• https://www.facebook.com/humayyapiicmimarlik/İçmimarlar Odası
Üyesidir.


Hotel Design Show


humay indeco
Remodeling and Home Design
üyesidir.


homify üzerinde  Humay İndeco
Ü
yesidir.
Doğadan beslenen ve Doğaya seslenen içmimarlık

Doğadan beslenen ve Doğaya seslenen içmimarlık,

 

Günümüz yaşam alanlarında envai çeşit doğa ürünlerinin bir arada kullanıldığını görebiliriz. Güzel sanatlar tabanlı yetişmiş içmimarların çoğu 1. Sınıfta aldığı temel sanat eğitiminden hatırlayacaktır. Bizler yaprakların dokularından, kozalaktan, portakaldan, ağaç kabuğundan, zeytin çekirdeğinden, gül dikeninden, çiçekten, böcekten vb her türlü doğa ürününden yararlanarak objeler oluşturmaya başladık, ince ince her yönüyle çizdik, çizdik, araştırdık ve tekrar çizdik, büyüttük tekrar çizdik, aylarca süren bu eğitim aslında o kadar eğlenceliyken bir o kadarda nereye varacağını bilemeyen kafaların yorgunluğu ile geçerdi, işin sonunda varılan noktada yüzler gülerdi çünkü doğa bize öyle bir seslenmişti ki, ondan aldığımız çizgiler bizleri tasarımcı olmaya hazırlamıştı, şimdi yeryüzünde gördüğünüz ürünlerin aslında tabanında çoğunlukla doğa yatar, doğa bize seslenir, bizde doğadan besleniriz.

İçmimarlık doğal yaşamı modernleştirme sanatına dönüştü son yıllarda, içimize aldığımız doğal olmayan ürünler aslında yıllar öncesinde yaşamış olduğumuz hayatın ne kadar doğal ve sağlıklı olduğunu göstermeye başladı bizlere, düşünsenize bir zamanlar tahta tabak kullanılırdı, şimdi en pahalı restaurantlar bizlere tahta tabaklarda sunum yapar oldu, zamanında tahta masalar kullanılırdı, sandalyeler, şimdi yine en lüks yaşam alanlarında önümüze çıkmıyorlar mı? Geçmişimizde doğanın ışık süzmeleri karşımıza çıkardı, fazlalıkla doğal ışıklardan yararlanırdık, şimdiki modern hayatta bizlere bunu sunuyor, güneş ışıklarından verim alınmalar hedeflerin tam ortasında, mekanların içindeki ağaçlar çoğunlukla kurtarılma çabasında, hatta tasarıma değer katması hedefleniyor, duvarlarda yeşil bitki örtüleri, çiçekler, doğada kendinden şekil almış ağaçtan aydınlatmalar, oturma grupları, lavabo, ayna, sehpa vb. tasarımcıların yer vermeyi sevdiği objeler arasında..

İçmimarlık doğanın her türlü hareketini takip eder durumdadır, yaşayan çim ve çiçek duvarlardan tutunda canlı kadar sağlıklı görünen yapay malzemelerle tasarımlara hayat vermeniz mümkün, hatta günümüzde hotellerin tasarımları oldukça doğala yaklaşmış vaziyettedir. Consept mekanlar olarak geçebilmelerinin en önemli niteliklerinden biri yine doğallığın korunmasıdır.

Doğanın size seslenebilmesini istiyorsanız, mekanınıza hayat vermek zere bir içmimar ile anlaşmanızı tavsiye ediyorum, size iyi seçilmiş ve özellikle doğal ürünleri kullanarak bir mekan tasarlamasını isteyebilirsiniz, unutmayın ki doğadan beslendiğiniz sürece doğa size seslenir. 

Y.Burak AKAY / İçmimar 

Projem dergisi 80.Sayı Köşe yazısı 

  
1506 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın