• https://www.facebook.com/humayyapiicmimarlik/İçmimarlar Odası
Üyesidir.


Hotel Design Show


humay indeco
Remodeling and Home Design
üyesidir.


homify üzerinde  Humay İndeco
Ü
yesidir.
Evde Tasarruf Önerileri (Buzdolabı ve Derin Dondurucular)

Yiyeceklerimizin korunma alanı, yaşam sürelerini uzatan teknolojik varlıklar... Biz onların dilinden anlarsak, onlarda bizim için ellerinden geleni yapacaklardır. Daha az elektrik harcayacaklar daha verimli olacaklardır. Çalışma şeklini birde bu önerilerle deneyiniz ve en az bir yakınızla paylaşınız…


BUZDOLABI VE DERİN DONDURUCULAR


“Evde enerjinin yüzde 15’i, buzdolabının çalışması için tüketilir” uyarısının ardından, şu öneriler sıralanıyor: “Dolabınızın soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklarda uzak yere yerleştiriniz.

Böylece enerji tüketiminizi yüzde 10-15 azaltabilirsiniz.

Buzdolabının sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucunun sıcaklığının ise -18 derecede tutmak gerekli. Daha düşük sıcaklık enerji israfıdır.

Yemeklerinizi dolaba koymadan önce oda sıcaklığına kadar soğutunuz.Buzdolabının kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat ediniz. Sızdırmazlık kontrolü için beyaz temiz bir kağıdı kapı contası ile dolap kabinesi arasına koyunuz ve kapatınız. Eğer kağıt çok kolayca çekilebiliyorsa, buzdolabınız veya derin dondurucunuz hava alıyor demektir.

 Derin dondurucuda buz kalınlığının 7 milimetreden fazla olmasına müsaade etmeyiniz. Dolabın altında veya arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyiniz.

Temizlemediğiniz zaman, yüzde 25 daha az fazla enerji tüketerek ancak uygun sıcaklığı elde edebilirsiniz. Buzdolabını evinizin en sıcak yerine koyarsanız toplam enerji tüketiminiz yüzde 25 artar. Derin dondurucudan alacağınız bir kase buz parçasını dolabınızın ortasına koyunuz. Böylece 3-4 gün süre ile yüzde 5 daha az enerji harcarsınız.

 Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritiniz, bu durum dolabınızın soğumasına yardımcı olur ve az enerji harcar.”

 

Y.Burak AKAY/İçmimar

 

Görsel temsilidir. Kaynak arsiv.ntvmsnbc.com

  
2746 kez okundu