• https://www.facebook.com/humayyapiicmimarlik/İçmimarlar Odası
Üyesidir.


Hotel Design Show


humay indeco
Remodeling and Home Design
üyesidir.


homify üzerinde  Humay İndeco
Ü
yesidir.
Evde Tasarruf Önerileri

Evinizde büyük enerji tasarruflarının nasıl sağlanacağıyla ilgili yazı dizimizin ilkini bugün sizlerle paylaşıyoruz! Gerçekten faydalı bilgiler içeren bu yazılarımızı takip etmenizi öneririz!        

  Yeşil binalar bir teknoloji değil yaşam tarzı haline dönüşmeli ki bilinçli kanallar her zaman açık kalsın, tasarruf edeceğiniz tüm alanlarda tasarrufunuzu etmelisiniz ki dairenizin, binanızın % 50 ye varan tasarrufunu destekleyebilesiniz. Geri dönüşebilir ürünler kullanmak bir kamu faydasıdır. İnsan sağlığı, il sağlığı ve ülke sağlığı için önemli etkenlerdir ve en önemlisi cebinizden çıkacak rakamları uzun vadede korunduğunu görebileceksiniz. Belki bir yılın sonunda çocuğunuza istediğiniz bilgisayarı, bisikleti; eşinize istediği tableti, gömleği, ayakkabıyı çantayı, yeni televizyonu eviniz size hediye edebilecektir. Harcayacak fazladan param var diyorsanız bile bu tavsiyeler yarınlar için sosyal sorumluluktur.

 

       Yeni nesil teknolojiler aslında bir nevi ilkelleşiyor diyebiliriz, zamanında kullandığımız ilkel araçlar günümüzde gelişip tasarruf haline, en sağlıklı ürünler haline gelmiş durumda. Aslında bir sosyal sorumluluktur şu anki tasarruflu yaşam tarzı. Bunu kendinize ilke haline getirmeniz ve çevrenizdeki en az 1 kişiyi mutlaka bilinçlendirmeniz hoş bir davranış olacaktır. Bütçenizin kara geçmesi ve ülke ekonomisi açısından da bu büyük bir etki olacaktır. Sizler için parça parça uzmanlar tarafından belirlenmiş bazı pratik bilgiyi birkaç başlık altında sizinle paylaşıyoruz, kullanmanızı ve incelemenizi tavsiye ederek işinize yarayacağını umuyorum.

 İlk önerilerimiz fırın ve ocak kullanımlarıyla alakalı;

Fırın ve ocakların kullanımında tasarruf için öneriler;

      Yiyecekler için düz tabanlı tencereler ve tepsiler kulanınız. Tencere, tava ve çaydanlık tabanını aşan her alev enerji kullanımını artırır.

 Mümkünse yiyecekleri mikrodalga fırınlarda pişiriniz. Aynı miktar yiyeceği pişirmek için mikrodalga fırın, klasik fırına göre yüzde 66 daha az enerji tüketir.

Tencere ve tepsinizin kapakları sıkıca kapalı ise pişirme tamamlanmadan 2-3 dakika önce fırın ve ocağınızı kapatabilirsiniz. Yemek pişerken fırın kapağını gerekmediği sürece açmayınız. Her kapak açılışında sıcaklık 25-30 derece düşer. Kapaksız kapta yemek pişirirken 3 kat daha fazla enerji tüketmek gerekir.


Enerji tasarrufu için, fırın çalıştırıldığında 2-3 tür yemeği aynı anda pişirmeniz tavsiye edilir. Isının ve nemin tencere veya tepsi içinde tutulması için kapaklar hava sızdırmaz olmalı. Bu durum yemeğin hızlı pişmesine neden olur.

 Mikrodalga fırınlarda suyunuzu hemen kaynatabilirsiniz. Bu su ile çay ve çorbanızı pişirebilir, böylece hem enerjiden hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

 Fırınları odanızı ısıtmak için asla kullanmayınız. Bu durum çok tehlikeli ve pahalıdır.

 Sebzeli yemeği pişirirken az miktarda su kullanınız. Yüksek sıcaklıkta pişirmeye başlayınız. Buhar çıkmaya başladıktan sonra düşük sıcaklıkta pişiriniz. Böylece yiyecekler daha iyi ve hızlı pişer. Yüksek sıcaklıkta pişirme işlemine devam etmek, besin maddesinin yok olmasına neden olur. Düşük sıcaklık şartlarına fırını ayarlayarak, yiyeceği pişirerek enerji israfını önlemiş olursunuz.”

 

 

 

Y.Burak AKAY

İçmimar

 

Kaynak - arsiv.ntvmsnbc.com Görsel temsilidir.


BENZER KONULAR

Evde Tasarruf Önerileri (Aydınlatma ve Isıtıcılar)

Evde Tasarruf Önerileri (Bulaşık ve Çamaşır Makineleri)

  
3239 kez okundu