• https://www.facebook.com/humayyapiicmimarlik/İçmimarlar Odası
Üyesidir.


Hotel Design Show


humay indeco
Remodeling and Home Design
üyesidir.


homify üzerinde  Humay İndeco
Ü
yesidir.
Yeşil Binalar Hayatımıza Giriyor - 2

Daha önce bahsini geçirmiştik yazımızda. Bugün ki yazımızda şunlardan söz etmek istedim:

     Yaşamımız boyunca zamanımızın çoğunluğu binalar içerisinde geçmekte. Enerjinin hemen hemen 1/3’ü ise binalar tarafından kullanılmakta. Yaşam kalitemizin artmasında ve çevreyi korumak üzere binaların tasarlanmasında ve yapımında çevre dostu malzemeler, ürünler, çalışmalar yapılması, hem ülke kalitemizi, tasarrufumuzu artıracaktır hem de yaşam kalitemiz artacaktır.

 

Dünyada bugün gönüllük esasına dayalı olarak enerji verimliliği, tasarrufu, çevrenin korunması esaslarını kontrol eden sertifikalar verilmekte. Alt yapı ve tasarım kriterlerini artırmak adına çeşitli kontrol kolları oluşturulmuş ve her bir alana uzmanlık ve sertifikasyon verilmiştir. Hatta bu sertifikayı almayı teşvik adına devlet bazı vergi muafiyetlerini de ön plana getirerek kullanımı artırmayı hedeflemiştir. Bir süredir ülkemiz bu konuda gelişmekte ve sayısı şu an her ne kadar az olsa da sertifikalı binalar uygulamaya başlamıştır.

 

Yazılarımda belirtmeye özen göstereceğim nokta; yapılarımızda yeşil bina olmaya özen gösterelim. Cebimizden çıkacak miktarlar hem kendi bütçemiz için hem ülkemiz için önem arz etmektedir.

 

Paylaşacağımız diğer yazılarımızda çeşitli binalardan örnekler vererek daha iyi anlatmaya çalışacağız.

 

 

Y.Burak AKAY

  
1999 kez okundu