• https://www.facebook.com/humayyapiicmimarlik/İçmimarlar Odası
Üyesidir.


Hotel Design Show


humay indeco
Remodeling and Home Design
üyesidir.


homify üzerinde  Humay İndeco
Ü
yesidir.
DEKORASYONDA AHŞAP KULLANIMI

Evlerde ahşap kullanımı her gecen gün artmaya başladı. Tasarımcılar insanların daha çok yaşanmışlık hissi veren evlerde yaşamak istemelerine bağlıyor.

Ahşap her tarz dekorasyona rahatlıkla uyum sağlar mı?
Uyum aslında göreceli bir kavram. Ahşap, doğru kullanıldığında her tarz dekorasyona uyum sağlar, mekana sıcaklık katar. Burada mekandaki diğer objelere, mekandaki kumaşların renklerine bakmak ve ona uyumlu olacak ahşabı seçmek gerekir.

Ahşabı minimalist bir dekorasyonda nasıl kullanmak gerekir?
Minimaüst bir evin dekorasyonuna göre ağaç seçimi çok önemlidir. Genellikle açık renkli ağaçları tercih etmek gerekir. Tasarım olarak da kaba formlardan uzak ve olabildiğince zarif, basit bir çizgide çalışmalar tercih edilebilir.

Ev dekorasyonunda ahşap en çok ne ile uyum içindedir ve ne ile asla kullanılmamalıdır?
Aslında böyle bir genelleme yapmak zor. İhtiyaca göre farklı materyallerle ağaç kullanabilirsiniz. Burada önemliolan hangi malzemeleri bir arada kullandığınız. Örneğin bronz ve bakır ahşap ile çok uyumlu malzemelerdir. Bunun yanı sıra ayna ve ahşap bütünlüğüne dikkat etmek gerekir.

Dekorasyonda ahşap kullanırken yapılan en büyük hatalar nelerdir?
Ahşap seçimi en önemli unsurların başında geliyor. Yanlış ahşap seçimi yapmış olduğunuz tasarımı çok etkiler. Ağaçta “çalışma” diye tabir ettiğimiz şey çok Önemlidir. Ağaç yaşayan bir malzeme olduğu için ağacı da ona göre seçmek gerekir. Ahşap kullanımında ıslak zeminlere de dikkat etmek, ona göre cila uygulaması yapmak gerekiyor. Zımparalama işlemi de çok dikkat isteyen ve ahşabı gösteren bir işlemdir.

Ahşabın bakımı zor mudur? Nasıl korumak gerekir ve bu koruma ahşabın emsine göre değişiklik gösterir mi?
Ev için kullanılan ağaçların bakımı genelde aynıdır. Önemli olan faktör cilanın kalitesidir, iyi bir cila ile mobilyanız çok daha uzun ömürlü olur. Genelde cila olarak kanserojen madde içermeyen su bazlı cilalar tercih edilmeli, kesinlikle kimyasallarla temizlik yapılmamalı.

Ahşabın ömrü var mıdır? Doğal ahşap bir masanın bir beyaz eşya gibi 10 yıi ömrü vardır denilebilir mı, yoksa bu yapılan bakıma göre değişen bir durum mudur?
Ahşabın ömrü sizin bakımınıza bağlıdır. Bunun yanı sıra mobilyanızın üretimindeki kalite ve malzeme de çok önemlidir. Her zaman için eskiyen ahşap mobilyalarınıza tekrardan bakım yaptırabilir, eski görüntüsüne dönüştürebilirsiniz.

Bir evi dekore ederken ahşapla kontrast olarak ne gibi ürünleri tercih etmeliyiz?
Evin dekorasyonuna göre metal objeler kullanılabilir, bunlar mat veya parlak olabilir. Eskitme, bakır tasarımlar kullanılabilir. Ayrıca yerde kullanılan parke koyu ise mobilyalarda açık tonlarda ahşap tercih edilmeli.

Son yıllarda ev dekorasyonunda ahşaba daha fazla bir kayış olduğu biliniyor, siz bunu neye bağlıyorsunuz?
Evlerde artık daha sıcak dekorasyonlara sahip olunmaya başlandı. Bunun başlıca nedeni de kullanılan ahşabın yoğunluğu. Eskiden daha çok minimalîst olan dekor çizgisi artık daha yaşanmışlık hissi veren evlere yerini bırakıyor.

Ahşap tasarlamanın ne gibi incelikleri vardır? Hata yapıldığında telafi etmek zor mudur?
Ahşap tasarlarken birçok detayı aynı anda kafanızda çözmeniz gerekir. En küçük bir hatanız tasarımınızın üretim aşamasında size büyük problemler çıkarabilir. Bu tip durumların da geri dönüşü çok zordur. Örneğin, ölçülendirmede yapacağınız bir hata başınıza büyük bela açabilir.

 

 

Kaynak - evdekorasyontrendleri.com

  
2978 kez okundu