• https://www.facebook.com/humayyapiicmimarlik/İçmimarlar Odası
Üyesidir.


Hotel Design Show


humay indeco
Remodeling and Home Design
üyesidir.


homify üzerinde  Humay İndeco
Ü
yesidir.
Yeşil Binalar Hayatımıza Giriyor

Her ne kadar bir çoğumuz duymamış olsak da yeşil bina kavramı giriyor evlerimize, ofislerimize, odalarımıza, mağazalarımıza, otellere, alışveriş merkezlerine, hastanelere, postanelere... Önümüzdeki günlerde ve yıllarda özellikle inşaat sektöründe çalışan arkadaşlarımız bu kavramı çok iyi duyacaklar.
Nedir bu yeşil bina kavramı? 
Yenilebilir enerjiye sahip üretken, tasarruflu binalar diyebiliriz. En küçük yaşam birimi olan evlerde dahi kullanılabilir. Her ürünü tasarruflu hale getirebilme durumudur. Uluslar arası normlara sahip bir çok kurum ve kuruluş yeşil bina statüsüne sahip olmaya çalışıyor. Elektrik tasarrufundan tutunda su ve ısı verimliliğine kadar her alanda içimizde olabilecek dev bir nimet. Bir daireyi verimli bir şekilde yeşil bina kriterlerine uygun hale getirebildiğimizde %40 tasarrufla uzun vadede dairenizi yeşil bina yapmak için harcadığınız rakamları kolaylıkla çıkarabileceksiniz. Bu da demek oluyor ki ortalama bir mekanın maliyetleri 5 yılda kendini ödeyerek bütçeyi kara geçirmektedir. Bu hizmeti evinde kullananların çocuklarında %25 ile %35 arasında daha verimli çalışma ve anlama gelişimi gösterdiği tespitlerine varılmıştır.
Önümüzdeki zamanlarda birçok kurum yeşil bina sertifikası almak zorunda kalacak ve en güzeli bunu almak için ısrar edecektir. Yani önümüzdeki zamanlarda yeşil bina uzmanlığı ve danışmanlığı şeklinde yeni bir meslek alanı gün yüzüne çıkacak ve bu hizmeti tabiî ki uzmanlık alanlarına göre belirli meslek grupları takip altına alabilecekler. 
Daha nefes alınabilir, daha verimli, daha yeşil, daha tasarruflu ve yaşanabilir bir Türkiye görmemiz için bu hizmet hızlı bir şekilde gelişmekte. Sizlerde şimdiden alın listenizi tasarrufa başlayın. Zaman zaman sizlerle paylaşacağımız yeşil bina olabilme yollarını takip edin…

 

 

Y.Burak AKAY

 

Görsel temsilidir.

  
2436 kez okundu