• https://www.facebook.com/humayyapiicmimarlik/İçmimarlar Odası
Üyesidir.


Hotel Design Show


humay indeco
Remodeling and Home Design
üyesidir.


homify üzerinde  Humay İndeco
Ü
yesidir.
SICAK YATAĞIM

Güzel bir hafta sonunun ardından sendrom dolu bir pazartesiye uyandık. Sendrom falan da önemli değil de o vazgeçilmezimiz sıcacık yatağımızdan kalkmak çok zor geliyor insana. Hele hele de soğuk kış günleri yaşıyorsak…

 

    Yatağın uyumak, dinlenmek için üzerine veya içine yatılan eşya; yün, pamuk, kuş tüyü gibi malzemelere kılıf geçirilerek yapılan şilte gibi tanımları var. Geçmişi ise Mısır dönemine kadar gider. O zamanlarda liflerle bağlanmış kaba yapılı yatakların kullanıldığı söylenir. Mobilya sanatıyla paralel olarak gelişmiştir yataklarda. Yatak seçiminde boyunuzun kilonuzun da önemi vardır. Hele de benim gibi iri kıyım insanlarda! Çabuk deforme olabiliyor yataklar.

      Divan veya yatak kasası mı almak istediğimize karar vermek lazım önce! Divanlarda yaylar ve çıtalar arasındaki boşluklar nedeniyle çabuk deforme olabiliyor. Ama bence eski ve farklı bir havası var oldum olası da hoşuma gider. Yatak kasalarında ise başlıkları ve şekilleri itibariyle çok farklı tasarımları gözlemleyebiliyoruz. Şilte alırken uygun fiyatlı olmasındansa konforlu olmasına özen göstermek lazım. Uygun fiyatlılar da genelde açık halkalı ya da açık yaylı oluyor. Boşluklu yaylar genelde pahalı. Ancak her ikisinde de yay ile dış yüzey arasında yün ve pamuk gibi dolgu malzemeleri bulunmaktadır. Bunların dışında köpük ve lateks olarak adlandırılan şiltelerin toz tutmaması alerjisi olan kişiler içinde ayrı bir tercih sebebi. Şilteler yumuşak, normal veya sabit desteklerle kullanılabiliyor. Yatağınızı almadan denemekte fayda vardır. Kaliteli köpük, ipek, yün, kaz tüyü gibi dolgu malzemeleri, ucuz köpük ve yünden daha uzun ömürlüdür. Sağlam kasalar, dayanıklı ahşapla yapıştırılmış veya vidalanmış doğramalardan yapılır. İçinde daha çok yaya sahip olan şilteler daha çok destek sağlar. Esnek çıtalı kasalar da şilteye destek sağlar.

 

Bunlar yataklar hakkında bilgilerdi. Mutlu ve huzurlu uyuduğunuz güzel günler dilerim…

 

 

Enver KILIÇER - 24/12/2012

Görsel - Temsilidir.

  
2671 kez okundu